Manifest   AmigaOS   Instalace   Tutorial   WinUAE log   WinUAE konfigurace   WinUAE FAQ   Download   Zlatíčka   Story   Udělátka   Odkazy


     1. Udělátko - Připojte si okamžitě klasické digitální (mikrospínačové) joysticky k PC !!!

      Emulátorem namapovaný joystick na klávesnici sice funguje bez problémů, ale zcela se vytrácí herní zážitek - snad souhlasíte. Není problém připojit současný analogový joystick, jenže on je analogový a ikdyž nastavíte hranice vypnuto - zapnuto, tak to prostě není ono - to už je lepší ta klávesnice. Takže honem sáhněte po svém starém QuickShotu nebo něčím podobným - pokud nemáte a neseženete, dá se postavit digitální gamepad ve stylu "OPQAM" (pokud nevíte co je OPQAM, položte tedy ukazováček pravé ruky na klávesu "M", prostředníček neboli fuckovák na "O" a prsteníček na "P", ukazovák a prostředníček levé ruky na "Q" a "A" - nebo možná vyjde lépe "S" - na tom se dá možná pařit lépe než s hejblem mezi nohama - to je klasická poloha hráče, kdy jsou kolena opřená o hranu stolu cca. 50 cm od sebe, joystick držený pravou rukou a levou tlačený do oblasti těsně nad vejcovody - kluci už budou vědět). Gamepad popisovat nebudu, je třeba akorát vedět, které piny se spojují v určitých směrech joysticku a tohle dostat na nějaká tlačítka (hehe, třeba domovní zvonky).

      Co k tomu budete potřebovat ? Především PC s paralelním portem (u notebooků už jaksi nebývá). Musí být povolen v BIOSu PC a režim nejvyšší možný. K tomu tři konektory typu Canon v pánském provedení - tedy MALE. Když se podíváte na obrázek, který se tady někde potuluje, tak ty tři konektory propojte přesně podle čísel. Je to naznačené ze strany pájení - ty čísla jsou na konektorech vidět, takže dál už stačí izolovaný vodič cca. 0,35 - 0,5 mm průřezu (lanko - tvrdé drátky nepoužívat), pistolové pájedlo (prostě pájka), kalafuna, cín (samotný trubičkový cín právě moc kalafuny nemá), kleštičky, nůž a obě ruce. Netřeba řešit různobarevnou spleť drátků, i já jsem si to pro jednoduchost udělal jednou barvou. Zvolil jsem variantu pro krabičku, takže k propojení stačí krátké vodiče. Každý kousek lanka oholte na obou stranách cca. 3 mm. Izolace by měla vydržet nějaké to teplo, prostě se nesmí smršťovat. Nyní si udělejte pocínovací lázeň, kterou projedete ty oholené konce - to je pájedlem ohřívaná kapka cínu velká dle libosti, která plave v kalafuně - věřte mně jako profíkovi, nemá smysl to pocákat kalafunou a pak to cínovat - jednak to trvá delší dobu a druhak to vzlíná do lanka, může se to zlomit atd. Piny konektorů si však kalafunou pocákejte a pak pocínujte, lehce, stačí málo cínu. A teď začnete hezky jeden po druhém zapojovat - každé lanko vždy na oba konektory (v případě jednobarevné krásy v jednoduchosti je to nutné). Tahle operace by Vám neměla vzít víc než 15 minut. Nyní to ještě vizuálně zkontrolujte, jestli není někde chyba - multimetrem s režimem prozvánění. Máte to ?

      Nyní do tohoto "pavouka" zasuňte joystick(y) a celé pak do paralelního portu (asi je jedno kdy, počítač může běžet). Konečně spusťte instalaci PPJOY - ovladače pro paralelní joystick. Je to vyzkoušené v XP-čkách - píše, že ovladač není podepsán - kašlete na to a pokračujte. Pak dojde k rozpoznání, nastavení a uložení konfigurace. Super - právě máte připojené dva skvělé joysticky s perfektní odezvou a můžete je používat kdekoliv, pokud existuje možnost výběru herního ovladače - takže nejenom WinUAE, ale třeba jakýkoliv emulátor. Samozřejmě to vyzkoušejte - možné problémy bych viděl spíše v tom, že starý QuickShot už má ošoupané kontakty nebo poničené mikrospínače. Pokud je interface v pořádku, odpojte ho z počítače a nebuďte dobytek - koukejte si jít sehnat nějakou plastovou krabičku a dodělejte si to. Takže trochu práce, materiál za babku, dokonce funkční autofire a zážitek k nezaplacení !

      Upozornění: Ovladač joysticků na paralelním portu je trochu dost sobec, nikomu jinému už port nepůjčí. Takže přestane-li fungovat např. tiskárna, hledejte problém právě tady. Otevřete aplikaci "Configuration Joysticks", která je po normální instalaci dostupná z nabídky Startmenu/Programy, deaktivujte instalované joysticky a potvrďte změny. Před dalším použitím joysticků použijte pro aktivaci opět aplikaci "Configuration Joysticks".

PPJoy Driver Download Now !
© 2002 - 2014                    Amiga, AmigaOS & their logos are registered trademarks